Zabytki Włoch

Zabytki znajdujące się we Włoszech stanowią wielką część zabytków w całej Europie. To państwo, w którym na każdym kroku możesz nie tylko zajadać się pyszną pizzą. To Państwo, które jak na tacy podaje Tobie wspaniałę zabytki dawnych czasów. Poznaj kilka z nich i obejrzyj je na fotografiach. Jeżeli byłeś we Włoszech i widziałeś je na żywo to otrzymujesz od nas powtórkę z historii. Jeżeli jednak nie widziałeś ich na żywo to być może dzięki nam skusisz się na wycieczkę po Włoszech.

Koloseum
Jedna z najbardziej znanych budowli włoskich. To starożytny amfiteatr, który znajduje się w Rzymie. To wielka, eliptyczna budowla o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m.

Koloseum
Fot. Wikimedia.


Krzywa Wieża w Pizie
Po włosku powiesz na nią Torre pendente di Pisa. Jest to dzwonnica katedralna. Co ciekawe, należy ona do kompleksu zabudowań ale swoim wyglądem, a raczej sposobem w jaki stoi ujmuje każdego kto jest w Pizie. To jedna z najbardziej znanych budowli świata. Pomimo, iż jest zabytkiem ludzie często robią jej zdjęcia w taki sposób, że udają, że ją podpierają aby nie zawaliła się. Obecnie wieża jest odchylona od pionu o jakieś 5 metrów, a zaczęłą się odchylać... krótko po rozpoczęciu budowy.

Krzywa Wieża w Pizie
Fot. Wikimedia.


Piazza del Campo
Znajduje się w Sienie. Jest centralnym placem - lub rynkiem tego miasta. Pochodzi z XIII wieku i został wybrukowany czerwoną cegłą oraz marmurem. Piazza del Campo to przykład jednego z najwspanialszych placów dawnej Europy. Charakteryzuje się oryginalnym muszlowatym kształtem.

Piazza del Campo
Fot. Wikimedia.


Most Westchnień
Jesteśmy w Wenecji i właśnie oglądamy jeden z najbardziej znanych mostów na świecie. Wcale nie przytłacza rozmiarami. Nie jest najpiękniejszy i nie jeżdżą po nim samochody. Po prostu jest znany bo romantyczni pisarze dodali mu ciekawą historię.

Most Westchnień
Fot. Wikimedia.


Kanał Grande
Nazywajmy go po Włosku - Canal Grande. Dzieli Wenecję na dwie części i ma kształt odwróconej litery S. Właśnie tam z gondoli obejrzysz wiele znanych miejsc w Wenecji.

Canal Grande
Fot. Wikimedia.


Most Rialto
Najstarszy most wenecki na Canal Grande. Do roku 1854 Ponte di Rialto był jedynym mostem w całej Wenecji. Jest najstarszy, jego zaczątki sięgają 1181 roku, kiedy to zbudowano w tym miejscu most pontonowy.

Ponte di Rialto
Fot. Wikimedia.


Fontanna di Trevi
Najbardziej znana rzymska fontanna. Monety, które turyści wrzucają do fontanny są wyławiane i przeznaczane na cele charytatywne oraz ochronę zabytków.

Fontanna di Trevi
Fot. Wikimedia.


Via Appia Antica
Najstarsza rzymska droga nazywana przez Rzymian "królową dróg".

Via Appia Antica
Fot. Wikimedia.


Historia pizzy

Okrągłe placki do jedzenia były już znane w starożytności. Ale dopiero ponad stu lat na całym świecie ludzie zajadają się pizzą - pizzą w takiej formie jaką znasz Ty. Rok 1889 uznaje się jako początek boomu na pizzę. Wtedy Rafaelle Esposito podał ją królowej Włoch. Co ciekawe, Esposito nazwał swoją potrawę Margherita. Dlaczego? Właśnie tak miała na imię owa królowa.

Każda szanująca się pizzeria posiada w swoim menu pizzę o tej nazwie pomimo tego, że są inne, które raczą podniebienia ich klientów. Margarita jest "królową" wszystkich pizz i dlatego w naszym menu zajmuje pozycję z numerem 1.
Włochy

Wiedziałeś, że nazwa Włochy jest używana tylko w Polsce? Często stosowaną nazwę określającą Włochy to Italia.